Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzebielinie
System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Rodzina 500+ Świadczenie wychowawcze


 

Świadczenie wychowawcze realizowane jest przez GOPS na podstawie ustawy z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci ( Dz.U z 2016r. poz. 195). Świadczenie wychowawcze otrzymają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Każda rodzina z minimum dwojgiem niepełnoletnich dzieci może otrzymać 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko.

W przypadku rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekroczy kwoty 800 zł netto wsparcie otrzyma rodzina także na pierwsze lub jedyne dziecko. Dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200 zł netto. Dochód liczony będzie tak jak do świadczeń rodzinnych tj. z roku bazowego 2014.

O wsparcie w wysokości 500 zł mogą się także starać rodziny zastępcze, placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego oraz rodzinne domy dziecka, na każde dziecko, na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

Świadczenie otrzyma każda rodzina bez względu na stan cywilny rodziców. Otrzymają je zatem zarówno rodziny, w których rodzice są w związku małżeńskim jak i rodziny niepełne oraz rodzice pozostający w nieformalnych związkach. Jeżeli partnerzy żyją w związku nieformalnym i mają dzieci z poprzednich związków oraz wychowują co najmniej jedno wspólne dziecko, to wówczas świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko będzie uzależnione od kryterium dochodowego, a na pozostałe dzieci bez względu na dochód.

 

Świadczenie wychowawcze 500 zł nie będzie liczone do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia, dotyczy to m. in. świadczeń z funduszu alimentacyjnego, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych, stypendiów dla uczniów i studentów.

 

Wnioski na nowy okres zasiłkowy 2017/2018  można pobrać i składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Trzebielinie pok. nr 11 od 1 sierpnia 2017 r.

Wnioski do pobrania także ze strony:

http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/wzor-wniosku-o-swiadczenie-wychowawcze/

 

Wszelkie informacje o programie dostępne są na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy              i Polityki Społecznej pod adresem:

http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/rodzina-500-plus/

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Joanna Kmiecik 04-08-2017 16:33:40
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Joanna Kmiecik 04-08-2017
Ostatnia aktualizacja: Joanna Kmiecik 04-08-2017 16:33:40